Új lehetőség nyílik az INA-ügy megoldására, Zágráb tárgyalásokat indít.

által B Andras

Új lehetőségek az INA-ügy rendezésére: Horvátország tárgyalásokat kezdeményez

Horvátország új diplomáciai törekvésekkel kívánja rendezni a Mol–INA jogvitát, amely évek óta tart. Andrej Plenković horvát miniszterelnök bejelentette, hogy Zágráb előkészítő és magas szintű tárgyalásokat kezdeményez Magyarországgal, remélve, hogy ezzel új, konstruktív alapokra helyezhetik a két ország közötti kapcsolatokat. A lépés hátterében áll, hogy nemrégiben egy amerikai bíróság a Mol javára döntött, és közel 286 millió dolláros kártérítést ítélt meg Horvátországnak.

A jogvita gyökerei 2009-re nyúlnak vissza, amikor a Mol és a horvát állam gázüzletági megállapodást kötött. A magyar olajipari vállalat azt állítja, hogy Horvátország nem tartotta be a szerződésben vállalt kötelezettségeit, amely miatt a Mol 2013-ban választottbírósági eljárást indított, és a testület 2022-ben a Molnak adott igazat. Azóta a vita több jogi fórumon is folytatódott, és megközelítette a 200 millió dollárt, míg a kártérítési összeg a költségek és kamatok folyamatos növekedése miatt már 286 millió dollárra emelkedett.

Plenković kijelentette, hogy a jelenlegi kormány örökölte a jogvitát, és mindent megtesznek a helyzet javítása érdekében. A horvát miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kétoldalú tárgyalásokban rejlő új lehetőségeket ki kell használni, így a Mol–INA kapcsolatokban „új kezdetet” teremthetnek. Megemlítette, hogy az INA privatizációja stratégiai hiba volt, amelynek következményei máig érezhetőek.

A Mol és a horvát állam közötti konfliktus több perben és választottbírósági eljárásban is folytatódott, és a legutóbbi döntések megerősítették a Mol pozícióját. A washingtoni szövetségi bíróság nemrégiben végrehajthatónak ismerte el a Mol javára született ítéletet, amely újabb fordulatot hozhat a Mol–INA-ügyben, és megnyithatja az utat a végrehajtási eljárások előtt az Egyesült Államokban.

Az INA-ügy rendezésére vonatkozó elképzelések között azonban aggályok merülnek fel a jövőt illetően. Egyes elemzők úgy vélik, hogy Magyar Péter közelgő miniszterelnöki beiktatása nem jelentene radikális változást a két ország viszonyában. Számos javaslat született az INA visszavásárlására, de eddig érdemi lépés nem történt. A helyzet összetett, és a jelenlegi geopolitikai és energetikai krízis sem kedvez a jelentős előrelépésnek.

Az INA ügyében korábban felmerültek korrupciós vádak is, amelyeket a választott bíróság elutasított. A Mol–INA jogvita a jövőben is feszültségeket generálhat Horvátország és Magyarország között, főként a Mol korábbi üzleti döntései és a két fél érdekei miatt, amelyek már évtizedek óta konfliktusban állnak egymással.

Ezt is kedvelheted